HomeBlogAmazonFBA Nedir ?

FBA Nedir ?

FBA Nedir ?

Amazon’un kendi içinde yaptığı devrimlerden biri olan FBA, Fulfilled By Amazon sözcüklerinin kısaltılmış halidir. Bugün eğer Amazon diye bir dev şirketten bahsediyorsak, daha doğrusu bu şirketin sürdürülebilirliğinden söz ediyorsak, bunda Amazon FBA’nın etkisi büyüktür. FBA sistemi hem alıcıları hem de satıcıları rahatlatan bir sistemdir. Alıcılar için FBA’nın varlığı alışveriş konusunda bol bol seçenek ve esneklik demektir. Alıcı olarak Amazon’a girdiğinizde 3. Kişilerden bile ürün satın almanız mümkündür. Bu 3. Kişilerden alacağınız ürünlerin büyük şirketlerden aldığınız ürünlerden kargo ve paketleme açısından hiçbir farkı bulunmaz. Çünkü arada, dünyanın en güvenli alışveriş sitesi olan Amazon’un referansı vardır. Bu alışverişi organize eden, yürüten, güvenliğini teminat altına alan aslında Amazon şirketidir. Bu sayede alıcı ve satıcılar arasında çok daha kapsamlı ve zengin bir havuz oluşmaktadır. Şimdi bir de FBA sistemine satıcılar açısından bakalım.

FBA, Amazon’un kendisine kayıt olan kişilere sunduğu bir hizmettir. Bu hizmetin güncel karşılığı sadece 39.99 Dolar seviyesindedir. Peki, satıcılar bu ödemeyi neye karşılık verir, daha doğrusu bu bedel karşısında FBA’dan ne beklenir? Satıcılar isterlerse kendi ürünlerini Amazon’un büyük lojistik merkezlerine yollar ve sadece online satışla, ürün bilgilerini güncellemekle ve yeni ürünleri eklemekle ilgilenebilir. Amazon FBA, kullanıcıları çok büyük bir problem olan depolama sorunundan kurtarmaktadır. Ürünlerimi nerede stoklamalıyım, bu depolara ne kadar kira vermeliyim gibi sorular soruyorsanız FBA sistemiyle bu dertlerden kurtulabiliyorsunuz.

Amazon Lojistik merkezleri dünyanın en büyük lojistik merkezlerinden biri durumundadır. Burada temel olarak iki yöntem vardır, ya ürünleri kendiniz üretirsiniz ya da kendinize Amazon üzerinde ürün satan bir tedarikçi edinirsiniz. Her iki yöntem de Amazon üzerinden FBA yardımıyla size para kazandıracaktır. Sistemin temel amacı satıcının prosedürlerle zaman kaybetmemesi ve kafasının doğrudan satış-pazarlama konularına yoğunlaşması. Kargolama ve depolama bilindiği gibi bir satışın en stresli, en hata oluşmaya müsait kısmıdır. Bu işi profesyonel olarak sürdüren Amazon gibi bir şirketin gölgesinde olmak, e-ticarete yeni giren kişiler için büyük bir şanstır.

Amazon FBA’nın Prime özelliği, dünyanın her tarafına ürün satmanızı sağlamaktadır. Amazon FBA, satış lokasyonlarınızı ve en önemlisi vizyonunuzu daima geniş tutmaktadır. Ayrıca FBA’nın depolama hizmeti için Amazon sizden hemen ücret talep etmez. Satış yapmaya başladıkça Amazon’a küçük miktarlarda ödeme yapmaya başlarsınız. Amazon’un satış komisyonları güncel olarak değişmektedir ancak bunun genelde sizin elde edeceğiniz kazancı çok fazla etkilemeyecek bir yüzde olduğunu söylemek gerekiyor.